Kanał Jamneński zmodernizowany. Wrota sztormowe ochronią przed napływem wód morskich
 W poniedziałek, 4 listopada 2013 r., oddano do użytku wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Oryginalna technicznie budowla ma zabezpieczyć zlewnię jeziora Jamno.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Andrzej Jakubowski, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Jacek Chrzanowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie,Piotr Jedliński, Prezydent Koszalina, Roman Szewczyk, Starosta Koszaliński, Olga Roszak-Pezała, wójt gminy Mielno i Tomasz Płowens, Dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Głównym celem przedsięwzięcia pn. „Modernizacja i odbudowa brzegów morskich, ochrona mierzei Jamneńskiej” jest zabezpieczenie przed erozyjnym działaniem silnie falujących wód morskich na obszarze ponad 7,3 tys. ha mierzei na odcinku 2,2 km brzegów Morza Bałtyckiego. W ramach przedsięwzięcia zrealizowane zostały nast. zadania:
- „Budowa wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim” – w tym regulacja kanału na odcinku 366 m (od plaży do mostu drogowego), wykonanie wałów przeciwsztormowych wzdłuż kanału i od strony brzegu morza. Techniczną i turystyczną zarazem atrakcją są wrota sztormowe (4 pary) – które podczas sztormu na Bałtyku będą zamykać się automatycznie i odcinać dopływ wód morskich do jeziora Jamno,
- „Zabezpieczenie północno-wschodniego brzegu jeziora Jamno” – w postaci wału przeciwsztormowego o długości 2.144 m;
- „Monitoring” – składający się z rozmieszczonych w 4 punktach na Jeziorze Jamno zestawów urządzeń pomiarowo-rejestrujących.
Wartość całej inwestycji wynosi 22,5 mln złotych – w 85 procentach (17.514.525,95 zł) zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pełni rolę Instytucji Wdrażającej dla tego projektu.
|