Praktyczna edukacja ekologiczna uczniów w województwie zachodniopomorskim Projekt pod nazwą - Przyrodo nie znikaj!
 Projekt jest przeznaczony dla niemal 2000 uczniów z 60 szkół województwa zachodniopomorskiego od kwietnia 2012 do końca roku 2013 będzie uczestniczyło w aktywnej edukacji ekologicznej. Każda grupa szkolna weźmie udział między innymi w 4-dniowych warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu (powiat świdwiński), wyjazdach do Ogrodu Hortulus w Dobrzycy i Wolińskiego Parku Narodowego.
Projekt to jednak nie tylko warsztaty wyjazdowe. To także promocja bioróżnorodności i ochrony przyrody, nauka poznawania środowiska i nauka ekologii.
Projekt pod nazwą „PRZYRODO NIE ZNIKAJ! przygotowany został przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie. Finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. We wtorek, 24 kwietnia 2012 r. umowę na dofinansowanie zadania przez Fundusz podpisali w OEE w Lipiu Jacek Chrzanowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie oraz Waldemar Miśko, Przewodniczący Zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. W uroczystości wziął udział również Andrzej Jakubowski, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Rozmach projektu jest imponujący. W ośrodku edukacji w Lipiu powstała już pracownia komputerowa wyposażona w 17 komputerów i tablicę interaktywną. W dniu podpisania umowy dotacji oddano do użytku Izbę Bioróżnorodności - zamieszczono w niej m.in. tablice gatunkowe roślin i zwierząt, tropy, okazy gatunków zagrożonych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie przekazał ponad 170 tysięcy złotych. Jak powiedział Prezes WFOŚiGW Jacek Chrzanowski, Fundusz podejmuje te działania by podnosić świadomość dzieci i młodzieży na temat ochrony środowiska i bioróżnorodności. – Chcemy aktywizować i integrować młode pokolenie wokół idei zrównoważonego rozwoju (ratyfikowana przez Polskę Agenda 21 zobowiązuje państwa do „promowania nauczania, kształtowania świadomości społecznej oraz szkolenia w zakresie trwałego i zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska”). Cele te będą osiągnięte przede wszystkim poprzez edukację praktyczną: badania terenowe (rozpoznawanie zagrożonych gatunków roślin i zwierząt), zajęcia laboratoryjne (badanie zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza) oraz wyjazdy do Ogrodów Hortulus i Wolińskiego Parku Narodowego. Łącznie w każdym z tych miejsc odbędzie się 180 wyjazdów warsztatowych.
|