Kolejna umowa podpisana - unijne fundusze także dla Mielna!
24 sierpnia br. w koszalińskiej siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa z okazji uroczystego podpisania umowy o dofinansowanie zadania „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Mielno” ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W konferencji udział wzięli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska - Stanisław Gawłowski, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Jacek Chrzanowski, Wójt Gminy Mielno - Zbigniew Choiński, Prezes Zarządu ZWK Sp. z o.o. w Unieściu - Aleksander Janowski
Projekt gminy Mielno jako drugi w województwie zachodniopomorskim otrzyma dofinansowanie z UE na inwestycję związaną z ochroną środowiska w ramach Priorytetu I POIiŚ (gospodarka wodno-ściekowa). Całkowita wartość projektu wynosi 18.374.479,39 zł, Kwota dofinansowania z UE to: 8.184.060,92. Przedmiotem projektu jest budowa wodociągów i kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków dla Gąsek i części Unieścia - turystycznych miejscowości gminy Mielno. Zadanie wpisuje się w działania objęte Programem Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, w ramach I osi priorytetowej: gospodarka wodno-ściekowa. Celem głównym priorytetu jest wyposażenie aglomeracji powyżej 15 tys. RLM w systemy kanalizacji oraz oczyszczalnie ścieków zgodnie z wymogami dyrektywy Rady 91/271/EWG oraz założeniami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Celem przedsięwzięcia jest ochrona zasobów przyrodniczych i naturalnych poprzez rozwiązanie problemu systemu gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Mielno. Realizacja projektu przyczyni się do: - polepszenia jakości wód powierzchniowych, w tym jezior, które są bazą dla rozwoju żeglarstwa
i sportów wodnych. - ograniczenia emisji nieprzyjemnych zapachów. - zlikwidowania zagrożenia dla bezpieczeństwa sanitarnego wynikające z niedoboru wody przeznaczonej do picia i zanieczyszczenia środowiska nieczyszczonymi ściekami. - poprawy jakość wody pitnej. - rozwoju usług, handlu, gastronomii, turystyki itp, Projekt obejmie: a) budowę wodociągów i kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków dla Gąsek i części Unieścia.
Przewidziane do wybudowania sieci i obiekty budowlane wodociągowe i kanalizacyjne obejmują:
1. W miejscowości Gąski:
a) sieci wodociągowe o łącznej długości 10 545,6m
b) sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 15 570,0 m
c) przyłącza kanalizacyjne szt. 282 o łącznej długości 3028,4 m
d) przepompownie ścieków szt. 5
e) przyłącza wodociągowe do przepompowni ścieków szt. 3 o łącznej długości 81 m
2. W miejscowości Unieście:
a) sieci wodociągowe rozdzielcze o długości 921,0 m b) sieci kanalizacji sanitarnej o łącznej długości 1173,5 m
c) przyłącza kanalizacyjne szt. 60 o łącznej długości 436,5 m
d) przepompownie ścieków szt. 1.
Zrealizowanie inwestycji pozwoli na dostarczanie wody do obszaru już zabudowanego (planuje się tam dalszą rozbudowę) w części miejscowości Unieście i Gąski oraz odprowadzenie i oczyszczenie ścieków z tych terenów. Beneficjentem końcowym są więc mieszkańcy gminy i turyści odwiedzający gminę oraz potencjalni inwestorzy.
