Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Bez informacji nie ma pieniędzy na ścieki

   

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie uprzejmie przypomina o obowiązku przekazania do dnia 18.03.2015 r. do Urzędu Marszałkowskiego aktualizacji zapisów tabeli ostatniej wersji Master Planu dla poszczególnych aglomeracji. Wypełnienie ankiety w zakresie przyszłych planów inwestycyjnych będzie w sposób kluczowy warunkować możliwość ubiegania się o środki w ramach perspektywy unijnej 2014-2020, więc bardzo istotne jest wypełnienie ww. dokumentów.
Najpóźniej do 18 marca br. gminy powinny przekazać Marszałkom dane dotyczące planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki ściekowej. Niezgłoszenie przedsięwzięcia pozbawi je szans na dofinansowanie z unijnej perspektywy 2014-2020.

Jak tłumaczy na swojej stronie resort środowiska, gminy, za pośrednictwem urzędów marszałkowskich, powinny przekazać dane dotyczące ich planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki ściekowej. Dane te posłużą do prac nad Master Planem dla dyrektywy Rady 91/271/EWG oraz IV Aktualizacją Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) oraz będą decydowały o możliwości ubiegania się o środki w ramach POIiŚ 2014-2020 oraz RPO. Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy Prawo wodne i niektórych innych ustaw, 31 grudnia 2014r. gminy powinny już zakończyć proces weryfikacji obszarów i granic aglomeracji.

Ostateczny termin przekazania zbiorczych danych dotyczących planów inwestycyjnych mija 18 marca br. Jak wyjaśnia ministerstwo, na ich podstawie gminy będą mogły ubiegać się o środki w ramach POIiŚ 2014-2020 oraz RPO. Wynika to z zapisów POIiŚ, gdzie  projekty ubiegające się o dofinansowanie muszą być uwzględnione w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz Master Planie.

„Niezgłoszenie inwestycji będzie skutkowało wykluczeniem aglomeracji z możliwości uzyskania finansowania w ramach nowej perspektywy” - przypomina resort środowiska. Ponadto ministerstwo zwraca uwagę, że w rozporządzeniu z 18.11.2014 r.  (Dz. U.   z 2014 r. poz. 1800) określone zostały najwyższe dopuszczalne wartości  zanieczyszczeń  dla  ścieków   z oczyszczalni  ścieków bytowych i komunalnych oraz dla  ścieków z oczyszczalni  ścieków   w aglomeracjach, które w zasadniczej części zaczną obowiązywać od dnia 1 stycznia 2016 r.  W związku z powyższym, resort sugeruje, aby przed określeniem niezbędnego programu inwestycyjnego i wypełnieniem ankiety, gminy zapoznały się ze znowelizowanym rozporządzeniem ściekowym, zwłaszcza w odniesieniu do aglomeracji o wielkości 10 - 15 tys. RLM, małych oczyszczalni w aglomeracjach o wielkości nie mniejszej niż  10 tys. RLM  (włącznie z oczyszczalniami przydomowymi  -  jakość  ścieków oczyszczonych uzależniona będzie od wielkości aglomeracji, a nie oczyszczalni), oczyszczalni przemysłowych, na których są także oczyszczane ścieki bytowe lub komunalne oraz kwestii zmiany podejścia do sposobu obliczania  średniej rocznej dla azotu ogólnego (co do zasady odstąpienie od możliwości odrzucania próbek pobranych przy temperaturze ścieków w reaktorach poniżej 12 stopni C).

Krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych (KPOŚK) to rządowy dokument koordynujący realizację zobowiązań przyjętych przez Polskę w traktacie akcesyjnym w zakresie dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. W KPOŚK określono działania na rzecz wyposażenia aglomeracji miejskich i wiejskich w systemy kanalizacyjne  i oczyszczalnie ścieków. 
...