Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Walka ze smogiem wciąż priorytetowa

   

Do naszego regionu trafi 26 milionów złotych przeznaczonych na walkę ze smogiem. Jest to możliwe za sprawą umowy, którą w Warszawie (26.11 br.) podpisał Prezes WFOŚiGW w Szczecinie w ramach drugiej edycji programu KAWKA. Do programu NFOŚiGW przystąpiło łącznie 11 wojewódzkich funduszy.

 
Umowę w ramach programu KAWKA oprócz funduszu w Szczecinie podpisały fundusze wojewódzkie z Kielc, Poznania, Opola, Krakowa, Wrocławia, Katowic, Gdańska, Rzeszowa, Warszawy oraz Torunia. Podczas spotkania zawarto umowy o współpracy, kontynuując tym samym wspólne działanie instytucji w ramach likwidacji głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach. Łącznie ponad 160 mln złotych zostanie rozdzielonych pomiędzy fundusze wdrażające program na terenie swoich województw.

- Dobrze się stało, że likwidacja niskiej emisji staje się jednym z głównych priorytetów. Skala umów, które dzisiaj podpisujemy wskazuje na to, że ten program powinien być kontynuowany - mówił Jacek Chrzanowski, prezes zarządu WFOŚiGW w Szczecinie podczas podpisania umów.

Tymczasem Minister Środowiska Maciej Grabowski powiedział, że równie ważnym działaniem w ramach tego programu jest edukacja ekologiczna, bowiem społeczeństwo musi wiedzieć, że np. spalanie odpadków w warunkach domowych jest bardzo szkodliwe.
Dlatego uzyskane w ramach programu środki finansowe zostaną skierowane na likwidację lokalnych źródeł ciepła oraz na podłączenie obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie ich przez bardziej ekologiczne źródła ciepła. Możliwe będzie również wdrażanie systemów zarządzania ruchem w miastach. Do obowiązkowych elementów objętego wsparciem przedsięwzięcia będą należały także kampanie edukacyjne pokazujące korzyści zdrowotne i społeczne płynące z eliminacji niskiej emisji oraz utworzenie baz danych pozwalających na rejestrowanie źródeł emisji.

Całkowita kwota dofinansowania może wynieść nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym udział dotacji ze środków NFOŚiGW nie przekracza 45% kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia. WFOŚiGW zgodnie z własną strategią będą mogły udzielić dofinansowania do kolejnych 45% (w formie dotacji lub pożyczki).

Programem objęte są miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, w których występuje przekroczenie stężeń szkodliwych związków w powietrzu. W zachodniopomorskim miasta objęte programem to Szczecin i Szczecinek.
 

...