Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

NOC NAUKOWCÓW NADCHODZI – 26 września 2014 r.

   

Europejska Noc Naukowców - Researchers’ Night jest projektem realizowanym ze środków europejskich w ramach programu ramowego HORYZONT 2020. Jest to impreza cykliczna, organizowana nieprzerwanie od 2006 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie nauki, ośrodków naukowych, a przede wszystkim zawodu naukowca.

Obecnie jako jeden z czterech podmiotów w Polsce, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie otrzymał zielone światło na realizację Nocy Naukowców przez dwa lata z rzędu. Razem z ZUT, pozytywną ocenę otrzymały jedynie Politechnika Poznańska, Polska Akademia Nauk w Olsztynie i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
ScienceCity – pod takim akronimem kryje się projekt organizacji Nocy Naukowców w Szczecinie. Wydarzenie zaplanowane jest na ostatnie piątki września – czyli 26 września 2014 roku oraz 25 września 2015 roku. Jest to pierwszy w regionie złożony i oceniony pozytywnie wniosek w ramach programu ramowego Horyzont 2020. Naukowa noc odbędzie się po raz czwarty w Szczecinie. Pierwszą edycję w 2008 roku koordynowała Politechnika Szczecińska, następnie w roku 2009 i 2012 połączony z Politechniki Szczecińskiej i Akademii Rolniczej - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

ScienceCity – przedstawia miasto nowoczesne, silnie związane z ośrodkami dydaktyczno – naukowymi oraz korzystające z funduszy europejskich. W tym celu na mapie Szczecina, oprócz istniejących już ośrodków takich jak: Centrum Nanotechnologii, Centrum Bioimmobilizacji i Materiałów Opakowaniowych, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Centrum Nowych Technologii Medycznych, ale również EcoGenerator, Filharmonia, Szybki Tramwaj, bulwary oraz centra biznesowe - mieszkańcy będą mogli stworzyć wirtualne ośrodki i miejsca, w których zastosowane zostaną najnowocześniejsze badania i rozwiązania. Zabawa będzie trwała przez okrągły rok, we wrześniu 2014 zaczniemy rozbudowę ScienceCity, aby podczas finału w roku 2015 móc zaprezentować wyniki wspólnej pracy.

Inspiracje do stworzenia ScienceCity dała SimCity - popularna gra komputerowa, która pozwala na zbudowanie według własnej koncepcji miasta i społeczności. W grze projektuje się miasto swoich marzeń, w dowolnym kształcie, korzystając z narzędzi tworzenia stref i planowania dróg, a w przypadku Science City, nowych centrów naukowych, logistycznych, medycznych i kulturalnych. Dostosowuje się budynki, rozbudowuje o kolejne moduły, ujawnia dodatkowe funkcje i poszerza ofertę już istniejących.

Elementem charakterystycznym Nocy Naukowców jest bogaty program. Warsztaty, pokazy, iluminacje, eksperymenty, a czasami iluzje. Łącznie ponad 100 atrakcji i pokaźna pula nagród dla najbardziej aktywnych – to wszystko na specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Miejscem centralnym imprezy będzie „Centrum Naukowe PIASTÓW” - dziedziniec Rektoratu ZUT oraz przyległych wydziałów. Dodatkowo atrakcje będą zlokalizowane w budynkach i na dziedzińcach: Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, Wydziału Techniki Morskiej i Transportu, Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii, Wydziału Elektrycznego oraz Hali Technologicznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki.

Od wielu lat obserwujemy, że wspólna inicjatywa środowiska naukowego, władz miasta i regionu, samorządowych jednostek i osób prawnych, oraz przedstawicieli przemysłu i biznesu, bardzo korzystnie wpływa na promocję nauki jako niezbędnego narzędzia rozwoju, a zaproponowana formuła w sposób ciekawy i atrakcyjny przyczynia się do promowania roli naukowców i korzyści jakie ich działania przynoszą dla społeczeństwa. Niezwykle istotnym wydaje się również informowanie młodych ludzi o zaletach kariery naukowej, zachęcanie do jej wyboru jako ścieżki kariery, jak również możliwości jakie niosą za sobą środki unijne.

 
...