Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Unijne pieniądze na środowisko

   

Dziesięciolecie Polski w Unii Europejskiej było głównym tematem kołobrzeskiego spotkania przedstawicieli samorządów, ludzi nauki i ekspertów. W programie X Forum Samorządowego znalazło się m.in. seminarium Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dotyczące inwestycji proekologicznych realizowanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Niemal 500 gości przybyło do Kołobrzegu, by wziąć udział w dwudniowych panelach dyskusyjnych oraz wykładach i debatach. Temat Forum był nieprzypadkowy – dekada Polski w Unii Europejskiej, szereg inwestycji zrealizowanych ze środków unijnych, 25 rocznica wolności, czyli pierwszych demokratycznych wyborów. Dziś każdy dzień niesie ze sobą pozytywne zmiany. Miasta stają się inteligentne, a inwestycje realizowane są z poszanowaniem środowiska. To wszystko możliwe jest dzięki funduszom europejskim, z których korzystają beneficjenci m.in. WFOŚiGW w Szczecinie. O wykorzystaniu środków Unii Europejskieh w zakresie I i II osi POIiŚ w województwie zachodniopomorskim i roli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie jako Instytucji Wdrażającej, mówiła Kinga Jacewicz, zastępca dyrektora ds. Funduszy Europejskich WFOŚiGW w Szczecinie.

 - Przypomnijmy, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest Instytucją Wdrażającą dla 25 projektów, których koszt całkowity to 894 mln zł. Kolejne cztery projekty znajdują się w trakcie oceny – mówiła K. Jacewicz. – To bardzo dobry wynik na tle kraju.

Prezes Funduszu Jacek Chrzanowski przybliżył uczestnikom seminarium ofertę finansowania inwestycji proekologicznych ze środków WFOŚiGW w Szczecinie.

- WFOŚiGW pełni rolę instytucji wdrażającej projekty proekologiczne dotowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. W obecnej perspektywie 2014-2020 r. napłynie na Pomorze Zachodnie kolejna fala unijnych środków. Trzeba mieć świadomość, że trzeba robić wszystko by unijną pomoc wykorzystać efektywnie. Będzie to jednak zależeć zarówno od profesjonalizmu i zaangażowania tych, których zadaniem jest wspomaganie finansowe działań na rzecz środowiska, jak również od świadomości ekologicznej, kreatywności i konsekwencji beneficjentów, zwłaszcza samorządów lokalnych.
A przypomnijmy, działania służące ochronie środowiska w województwie zachodniopomorskim zyskały za pośrednictwem Funduszu w Szczecinie ogromne wsparcie finansowe. Fundusz zawarł dotychczas ok. 4,5 tys. umów z beneficjentami. Pomogło to sfinansować warte 5 mld zł inwestycje proekologiczne, które w istotny sposób przyczyniły się do poprawy zarówno stanu środowiska, jak i jakości życia mieszkańców województwa.
 
 

 
Konferencja współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko
...