Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Porozumienie WZP i WFOŚiGW w Szczecinie ws. pilotażowego programu

   

W poniedziałek 9 grudnia 2013 r., podczas konferencji  pt.: „EKOfundusze szansą rozwoju Pomorza Zachodniego. Podsumowanie  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz nowa perspektywa finansowa 2014-2020”, która odbyła się w Kołobrzegu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie zasad współfinansowania przez Fundusz projektów w ramach konkursu RPOWZ/4.1/2013/1 Energia odnawialna i zarządzanie energią.

Podpisy pod porozumieniem złożyli Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Jacek Chrzanowski, Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz oraz wicemarszałek Andrzej Jakubowski.
 
-To jest pilotażowy program w zakresie komplementarnej obsługi projektów przez Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Chcemy, by beneficjent w jednym miejscu uzyskiwał kompleksowe rozwiązania. Rozważamy jak budować nową perspektywę, a to porozumienie to pierwszy krok w tym działaniu – mówił podczas konferencji marszałek Olgierd Geblewicz.

- Mamy nadzieję, że w nowej perspektywie także będziemy instytucją wdrażającą dla beneficjentów z zachodniopomorskiego. Wszystkie Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze swoim wieloletnim doświadczeniem warunkują skuteczną i efektywną obsługę zadań ponieważ są blisko regionalnych beneficjentów, mają niskie koszty obsługi, doskonale przeszkoloną kadrę oraz możliwości szybkiego wspierania projektów tanimi pożyczkami ze środków krajowych – mówił prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski.

W ramach działania 4.1 Energia odnawialna i zarządzanie energią wspierane będą projekty zlokalizowane na terenie województwa zachodniopomorskiego, mające na celu:
a) rozwój i zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej obejmujące roboty i wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń niezbędnych do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne wraz z przyłączeniem,
b) rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej obejmujące roboty i wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń niezbędnych do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej na potrzeby własne wraz z przyłączeniem,
c) przekształcenie istniejących systemów ogrzewania obiektów na wykorzystujące pompy ciepła, obejmujące roboty i wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń niezbędnych do wytwarzania energii cieplnej na potrzeby własne.

Preferowane będą projekty gotowe do wdrożenia, posiadające gotową dokumentację projektową oraz wymagane dla projektu pozwolenia właściwych organów oraz projekty nie stanowiące pomocy publicznej, które:
- mają charakter niekomercyjny,
- charakteryzują się użytkowaniem energii elektrycznej i/lub cieplnej na użytek własny,
- charakteryzują się realizacją inwestycji w obiektach użyteczności publicznej.

Rodzaj podmiotów, które mogą ubiegać się o dofinansowanie:
• Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
• Jednostki organizacyjne jst posiadające osobowość prawną,
• Przedsiębiorstwa komunalne



...