Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Już 6 Funduszy należy do Programu Ochrony Jezior Polski Północnej

   

WFOŚiGW z Poznania, tuż po Szczecinie, Toruniu, Gdańsku, Olsztynie i Białymstoku dołączył do Programu Ochrony Jezior Polski Północnej. Umowę w tej sprawie podpisali dziś (8.10.2013r.) prezesi wojewódzkich funduszy podczas targów POLEKO 2013.
 

Aby polskie jeziora były jeszcze przez wiele lat naszą cenną wartością, konieczne są działania edukacyjne i promocyjne prowadzone w wielu wymiarach, promujące konkretne zachowania i nawyki korzystne dla środowiska. Dlatego właśnie stworzono Program Ochrony Jezior do którego pierwszych pięć funduszy – w tym Fundusz ze Szczecina – podpisano jesienią ubiegłego roku. W tym roku do programu przystąpił także poznański fundusz.

Program ochrony jezior pomoże zdiagnozować i zidentyfikować problemy jakie wokół jezior występują. Pomoże to również oszacować źródła finansowania programu.Już dziś możemy powiedzieć, że wśród nich wskazywane są przede wszystkim środki unijne z nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020. Konieczne jest także prowadzenie działań w zakresie edukacji ekologicznej. Ochrona walorów przyrodniczych naszych jezior będzie łatwiejsza, gdy uda się uzyskać poparcie dla Programu.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  przewiduje w najbliższych latach zwiększenie aktywności i zaangażowania w finansowanie przedsięwzięć,  związanych bezpośrednio z ochroną jezior.
- Trzeba reagować na zagrożenia, trzeba zadbać o kondycję jezior i potrzebne są  zróżnicowane działania obejmujące ochronę przyrody – mówił podczas konferencji prasowej Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski.

Jak mówił podczas konferencji Prezes Konwentu Wojewódzkich Funduszy Adam Krzyśków, obserwujemy znaczną degradację jezior, a te najsilniej zdegradowane  stanowią poważne zagrożenie ekologiczne. Dlatego tak ważne jest wspólne działanie na rzecz poprawy naszego środowiska. Niekorzystny dla jezior okazał się zwłaszcza wzrost chemizacji rolnictwa oraz rozwój industrializacji i urbanizacji,  i to nie tylko w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Podjęta inicjatywa wiążę się  z koniecznością wdrożenia przez Polskę Ramowej Dyrektywy Wodnej, której celem  jest zapewnienie obecnym i przyszłym pokoleniom dostępu do wody dobrej jakości oraz umożliwienie korzystania z niej przez przemysł i rolnictwo, przy jednoczesnej ochronie środowiska przyrodniczego.

Zgodnie z jej wytycznymi, do 2015 roku wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny osiągnąć „dobry stan wód”, a ściślej wszystkich  jednolitych części wód, poprzez określenie i wdrożenie koniecznych działań. Połowa jezior w Polsce nie spełnia obecnie tych wymagań - wg danych z inspektoratów ochrony środowiska. Obowiązkiem każdego państwa członkowskiego jest zintegrowanie Ramowej Dyrektywy Wodnej z już istniejącymi przepisami. Jeziora muszą zdać egzamin czystości.

Potrzebne jest więc myślenie systemowe, globalne, którego do tej pory brakowało. Opracowywany program jest takim właśnie kompleksowym podejściem do problematyki ochrony jezior.

Program ochrony jezior Polski Północnej mieści się w obszarach priorytetów środowiskowych, które są zgodne z kierunkiem wytyczonym przez Strategię Europa 2020 oraz inicjatywę „Europa efektywnie korzystająca z zasobów – inicjatywa przewodnia Strategii Europa 2020”. Według danych Ministerstwa Środowiska, za ważne i kwalifikujące się do interwencji ze środków publicznych w nowej perspektywie 2014-2020 uznano m. in. gospodarowanie zasobami wodnymi i ich ochronę, ochronę powierzchni ziemi, ochronę bioróżnorodności i budowę potencjału rozwojowego w oparciu o zasoby przyrodnicze.

 
...