Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

18 milionów dla ZZO Stargard

   

Ponad 24 miliony złotych kosztować będzie nowa sortownia odpadów, której budowa rozpoczęła się niedawno w Łęczycy koło Stargardu Szczecińskiego. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dofinansuje tą inwestycję kwotą 18 milionów złotych. Dziś w siedzibie Funduszu podpisana została umowa w tej sprawie.
 
Zadanie pod nazwą „Budowa instalacji mechaniczno-biologicznego unieszkodliwiania odpadów na składowisku odpadów w Łęczycy, gmina Stara Dąbrowa” realizowane jest przez Zakład Zagospodarowania Odpadów Stargard Sp. z o.o. Aby przystąpić do inwestycji ZZO musiał zebrać odpowiednią ilość środków. Zadanie nie jest bowiem tanie – to koszt ponad 24 milionów złotych, z których 18.to pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, prawie 3 i pół miliona to środki pochodzące z kredytu bankowego,a 2 i pół miliona Zakład wygospodarował ze środkówwłasnych.
Prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski docenił zaangażowanie miasta w działania zmierzające do rozwiązania problemu śmieci i przypomniał, że nowoczesna instalacja w Łęczycy uzupełni cały system zbiórki odpadów funkcjonujący w województwie, a jej ogromnym atutem jest bezpieczne dla środowiska utylizowanie odpadów.
Tymczasem, jak powiedział Sławomir Pajor prezydent Stargardu Szczecińskiego -do realizacji tego przedsięwzięcia miasto przygotowywało się przez 8 lat. Mamy świadomość, że samo wysypisko problemu śmieci nie załatwi i dopiero ta instalacja w Łęczycy daje pełne możliwości realizacji zadania przed którym postawiła samorząd znowelizowana ustawa śmieciowa– dodał Sławomir Pajor.
Projektu nie udałoby się zrealizować, gdyby nie partnerskie podejście Funduszu, dzięku któremu udało się finansowanie. Według prezesa Zakładu Zagospodarowania Odpadów Pawła Księdza, nowo wybudowany zakład zapewni zagospodarowanie komunalnych odpadów zgodnie z najwyższymi standardami unijnymi.
Dodajmy, wŁęczycy realizowane będą procesy mechaniczno-biologicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Oznacza to, że w zakładzie segregowane będą odpady zarówno te posortowane selektywnie, jak również takie, które z segregacją nie miały nic wspólnego.
W ramach segregacji mechanicznej z odpadów zmieszanych wydzielane będą, między innymi frakcje przeznaczone do biologicznego unieszkodliwiania oraz do odzysku surowcowego lub energetycznego.
W części biologicznej realizowane będą procesy biologicznej stabilizacji odpadów rozkładalnych metodą beztlenową.
Zakład będzie wyposażony w nowoczesne obiekty takie jak: hala sortowni odpadów o powierzchni ok. 1.800 m2 z instalacją do sortowania o wydajności ok. 30.000 Mg/rok (na jedna zmianę).  Wybudowane zostaną także:
- instalacja demontażu odpadów wielkogabarytowych o wydajności ok. 800 Mg/rok;
- instalacja odpadów niebezpiecznych - mobilny kontener oraz stanowiska odbioru odpadów od indywidualnych dostawców.
Efektem ekologicznym na który największy nacisk kładzie WFOŚiGW w Szczecinie będzie odzysk surowców wtórnych takich jak szkło, makulatura, tworzywa sztuczne i metale.
Zadanie rozpoczęło się w połowie września, a planowane zakończenie przewidziano na 30.11.2014 r. 
Prezes Jacek Chrzanowski poinformował też, że Zakład Zagospodarowania Odpadów Stargard Sp. z o.o. uzyskał pożyczkę z Funduszu na 15 lat, a ponieważ Beneficejnt jest spółką komunalną może liczyć na jej częściowe umorzenie.
 



 
...