Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Nowe zasady naliczania opłat za śmieci.

   

                                       Od poniedziałku 01.07.2013 obowiązują nowe zasady naliczania opłat za śmieci. W życie weszła ustawa, według której odpowiedzialne za odbiór odpadów są gminy. Każdy z samorządów wybrał sposób rozliczania mieszkańców jaki najbardziej im odpowiada. Jeżeli  zdecydowaliśmy się na segregację śmieci, zapłacimy mniej.

    
 
W Szczecinie lokatorzy bloków zapłacą za odpady według wskazań licznika - od ilości zużytej wody. Z kolei właściciele domków jednorodzinnych mają stałą miesięczną stawkę.
Inne gminy uzależniają rachunki np. od liczby domowników - tak jest np. w Policach czy od powierzchni mieszkania - takie rozwiązanie przyjęli radni w Stargardzie.
Składając deklarację, w której decydujemy się na sortowanie odpadów zapłacimy mniej za wywóz śmieci. Więcej zapłacimy nie segregując odpadów. W Szczecinie jest to różnica 28 zł w domkach jednorodzinnych i ponad złotówki na metrze sześciennym zużytej wody w przypadku lokatorów bloków.

Ministerstwo Środowiska. Start rewolucji śmieciowej.
Od 1 lipca obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami, które gwarantują nam odbiór śmieci z naszych domów. Teraz gmina odpowiada za stworzenie dogodnego systemu segregacji dla wszystkich swoich mieszkańców. Ponadto za posortowane śmieci zapłacimy mniej. Zdecydowana większość samorządów – 99% przygotowała nowy system „śmieciowy”. Większość gmin jest dobrze przygotowana do wejścia w życie ustawy. Według danych z 28 czerwca, 1 972 samorządy (79%) zorganizowały przetarg i podpisały umowę z firmą odbierającą śmieci, a tylko 20 gmin (1%) w ogóle nie podjęło żadnych działań. Przed podpisaniem umowy jest 317 gmin (13%), a 170 (7%) – w trakcie procedur przetargowych. W Polsce jest 2 479 gmin. Minister Marcin Korolec: Zrobiliśmy znaczący krok w stronę nowoczesnego gospodarowania odpadami. Od dziś wszyscy mamy ustawowo zagwarantowany odbiór śmieci z naszych domów. Do tej pory co czwarty z nas nie był objęty żadną umową. Kończy się czas dzikich wysypisk i palenia śmieci w piecach, zaczyna sortowania, recyklingu i nowych miejsc pracy w branży odzyskiwania surowców. Minister Korolec dodaje: Każda duża zmiana na początku rodzi trudności. Jeżeli coś według nas nie funkcjonuje właściwie, warto skontaktować się ze swoim urzędem gminy. Samorządy powinny na bieżąco informować nas, w jaki sposób zadbały o odbiór od nas śmieci na nowych zasadach. Jeszcze w lipcu minister środowiska rozpocznie wizyty w województwach i konsultacje z marszałkami województw, wojewodami i samorządowcami na temat dalszego rozwoju systemu gospodarki odpadami w regionach. Spotkania te będą miały także na celu rozmowy o perspektywach finansowych na inwestycje w tym zakresie. Ponadto od 16 lipca w całym kraju inspektoraty ochrony środowiska rozpoczną kontrolę realizacji ustawy przez gminy. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapewnia wprowadzenie nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami – od odbioru śmieci, po ich sortowanie, odzysk surowców, unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji, a także tworzenie punktów selektywnego zbierania odpadów. Dzięki nowym przepisom mamy szansę osiągnąć europejskie poziomy odzysku i recyklingu (teraz w Polsce 71% śmieci trafia na wysypiska, a 11% do recyklingu, np. w Niemczech 0,5% -na wysypiska, 45% -do recyklingu). Spełnimy także zobowiązania, jakie nakłada unijna dyrektywa w sprawie odpadów (dyrektywa 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r.) oraz unikniemy wysokich kary dla Polski. Więcej na temat rewolucji śmieciowej na www.naszesmieci.pl http://www.wfos.szczecin.pl/ustawa-o-utrzymaniu-czystosci-w-gminach.html
   
...