Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Energooszczędność, czyli o ekologii na targach

   

Tegoroczne targi będą nastawione na informację o ekologii i ochronie środowiska. Nowoczesne budownictwo to przecież nowoczesne technologie oparte m.in. na odnawialnych źródłach energii (OZE). By jeszcze lepiej zobrazować odwiedzającym możliwości związane z OZE, wybudowany zostanie Dom EKOnomiczny i inteligentny nieopodal którego swoje stoisko będzie mieć WFOŚiGW w Szczecinie.
Energooszczędność, czyli o ekologii na targach.

Energooszczędne budownictwo oraz sposoby wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych to tematy przewodnie Międzynarodowych Targów Budowlanych BUD-GRYF SZCZECIN i Targów Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA. Oba wydarzenia już 15-17 marca w halach MTS. Partnerem tegorocznych targów jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

We współczesnym budownictwie coraz większą uwagę zwraca się na energooszczędność i ekologię. W szerszej perspektywie ekologia jest także kierunkiem, w jakim powinien zmierzać zrównoważony rozwój regionów. Nie może być inaczej - rosną koszty ogrzewania, a ochrona środowiska stała się koniecznością. Potrzeba zatem stosować materiały i rozwiązania przyjazne naszemu otoczeniu oraz pozwalające wykorzystywać alternatywne źródła energii, i to zarówno na małą skalę (budowa domu), jak i dużą (pozyskiwanie energii dla regionu). Na tej problematyce skoncentrowana będzie tegoroczna 22. edycja Międzynarodowych Targów Budowlanych BUD-GRYF SZCZECIN oraz 17. edycja Targów Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA. W tym roku swoje stoisko będzie miał również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Na czas targów (15-17 marca) wybudowany zostanie "Dom EKOnomiczny i inteligentny". Prezentacja ta pokaże zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych o niskich współczynnikach energetycznych - tych zgodnych z normami i wymogami budynku energooszczędnego i tych, które powinien wykorzystywać budynek klasyfikowany jako pasywny. Dodatkowo możliwości efektywnego wykorzystania energii w użytkowanym obiekcie, tak w aspekcie ekonomicznym, jak i ekologicznym pokazane zostaną poprzez działanie inteligentnych systemów sterowania.Do zalet takich rozwiązań będą przekonywać zasiadający w Loży ekspertów przedstawiciele ze środowiska akademickiego, a także producenci i praktycy.

Problematykę energii odnawialnej w szerszej skali omówi "VI KonferencjaOdnawialne źródła energii szansą zrównoważonego rozwoju regionu", współorganizowana razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego i Ośrodkiem Szkoleniowo-badawczym w Zakresie Energii Odnawialnej „Ostoja” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Podczas konferencji poruszone zostaną zagadnienia związane m.in. z: energetycznym wykorzystaniem odpadów czy biomasy, procedurą przyłączenia źródeł energii odnawialnej do sieci elektroenergetycznej oraz oczekiwaniami wobec opracowywanych nowych ustaw energetycznych. Zróżnicowana tematyka wykładów pozwoli spojrzeć na energię odnawialną zarówno od strony korzyści ekonomicznych, jak również środowiskowych i energetycznych. Jednym z prelegentów będzie Prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski, który przedstawi źródła finansowania projektów z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Celem konferencji jest edukacja zainteresowanych grup odbiorców w kierunku stosowania najbardziej efektywnych i proekologicznych technologii oraz sposobów ich finansowania.

Na tegorocznych targach nie zabraknie najnowocześniejszych materiałów budowlanych, w tym tych technologii i materiałów, których parametry pozwalają na zastosowanie w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych. Ich producenci zwrócą dodatkową uwagę na system ich montażu – równie istotny przy wznoszeniu tego typu budynków.  Będą zatem mi.in. zgodne ze standardami NF40 i NF15: okna, materiały dociepleniowe, bloczki fundamentowe, będą też wykonawcy usług budowlanych.

Obok najnowszych urządzeń, które efektywnie wykorzystują konwencjonalne źródła energii wystawcy zaprezentują również możliwościpozyskiwania i wykorzystywania energii elektrycznej oraz cieplnej ze źródeł odnawialnych, jak również sposoby magazynowania i oszczędzania energii. W ofercie wystawców znajdziemy: rekuperatory, pompy ciepła, kolektory solarne, instalacje fotowoltaiczne, przydomowe turbiny wiatrowe, kotły opalane biomasą, urządzenia do produkcji peletu ze słomy.

W programie targów BUD-GRYF SZCZECIN i ENERGIA zaplanowano ponadto Giełdę kooperacyjną sektora budowlanego i energetycznego. Intencją tych umawianych spotkań biznesowych jest znalezienie przez firmy nowych kooperantów.  Z kolei dla firm wykonawczych branży budowalnej odbędzie się szkolenie dotyczące najnowszych regulacji ustawy „Prawo zamówień publicznych w praktyce postępowań na roboty budowlane”.

Uzupełnieniem targów będą pokazy dekarskie przygotowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy.  Tu szczególna uwaga zwrócona zostanie na poprawność konstrukcji dachu oraz  wykorzystanie nowoczesnych materiałów budowlanych

Targom niezmiennie towarzyszą konkursy „Wyróżniony Wyrób” i „Godło Złoty Kask”. Otrzymanie w nich wyróżnienia to najlepsza rekomendacja dla innowacyjnych produktów i usług z branży budowlanej i energetycznej.
Organizatorem targów są Międzynarodowe Targi Szczecińskie.

Więcej informacji: www.mts.pl.
 
 
...