Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Realizacja ustawy śmieciowej – wsparcie z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Szczecinie

   

Zamykanie i rekultywacja składowisk, które są niebezpieczne dla środowiska i nie spełniają norm unijnych to temat niezwykle ważny, dlatego gminy mogą liczyć min. na wsparcie z Wojewódzkiego oraz Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej. Dotychczas beneficjenci takich projektów mogli liczyć na dofinansowanie w formie 50% dotacji. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku gminy, spółki komunalne mające problem ze sfinansowaniem rekultywacji nieczynnych składowisk, będą mogły ubiegać się o dotację z POIŚ przekraczającą 85% kosztów kwalifikowanych planowanych projektów. Przy dodatkowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu  wkład własny będzie symboliczny i będzie wynosił 5%!

 To bardzo ważne aby niespełniające norm składowiska odpadów zostały zamknięte, a zdeponowane na nich odpady w sposób bezpieczny dla środowiska zutylizowane. Po to aby zbudować spójny system gospodarki odpadami, potrzebne są nowe inwestycje. Jedną z przykładowych inwestycji w województwie zachodniopomorskim, w której pokładane są ogromne nadzieje jest inicjatywa 27 gmin w ramach projektu Związku Celowego Gmin R XXI. Projekt polega na budowie Zakładu Gospodarowaniu odpadami w Słajsinie w gminie Nowogard oraz budowie trzech stacji przeładunkowych w Mielenku Drawskim, Kamieniu Pomorskim i Świnoujściu. Jednak największą inwestycją będzie z pewnością  budowa Zakładu Termicznej Utylizacji Odpadów w Szczecinie, gdzie termicznej obróbce poddawanych będzie 150.000 ton odpadów rocznie. Inwestycja ta realizowana będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z pożyczki z NFOSIGW. Podobna instalacja, obsługująca wschodnią część województwa ma powstać w późniejszym terminie  w Koszalinie.

Dużym problemem naszego województwa jest utylizacja odpadów medycznych. Utylizatory działające w Białogardzie, Koszalinie i Szczecinie nie "przerabiają" odpadów produktowych przez wszystkie szpitale w województwie.  W związku z tym większość tego typu odpadów jest aktualnie unieszkodliwiana poza naszym regionem. Ta sytuacja zmieni się, gdyż w szpitalu w Gryficach powstaje instalacja, która przerabiać będzie ok. 1000 kg odpadów dziennie.
Skala prowadzonych inwestycji powinna umożliwić nadrobienie wieloletnich zaniedbań, natomiast nowa ustawa z pewnością ułatwi ich realizację. Powinno to doprowadzić do uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi, prowadzenia selektywnego zbierania odpadów komunalnych "u źródła" i zmniejszenia ich ilości. Z całą pewnością w najbliższych latach powstaną nowe instalacje do odzysku, powinny też zostać zlikwidowane nielegalne składowiska odpadów.  Jednocześnie, przy prowadzeniu właściwego sposobu monitorowania postępowania z odpadami komunalnymi zmniejszymy zagrożenie dla środowiska wynikające z  transportu odpadów komunalnych.

Jak samorządy radzą sobie z ustawą "śmieciową"?

Stopień wdrożenia ustawy przez samorządy wojewódzkie jest bardzo różny, od niechęci do tych rozwiązań, po zaawansowane projekty. Dlatego niezwykle ważne jest by każdy region posiadał aktualny Plan Gospodarki Odpadami. Samorządy wojewódzkie miały czas na ich opracowanie i zatwierdzenie przez Sejmiki Wojewódzkie do 1 lipca 2012 r.
Plan Gospodarki Odpadami dla Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2012-2017 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2018-2023 radni sejmiku zachodniopomorskiego uchwalili 29 czerwca br. To dobrze, bo statystyki ukazują skalę problemu. Każdy mieszkaniec naszego regionu wytwarza rocznie ok. 300 kg odpadów, co daje ok.  0,5mln ton rocznie. W 2010 roku tylko 11 procent zebranych odpadów zostało poddanych recyklingowi, kompostowaniu lub spalaniu. To wciąż zbyt mało, dlatego trzeba zbudować nowy system spełniający obowiązujące wymogi,

Nowe rozwiązania znajdują się w uchwalonych Planach. 
 
Zaproponowane zmiany systemu gospodarowania odpadami w Planie dla Województwa Zachodniopomorskiego opierają się na wyznaczeniu 4 regionów gospodarki odpadami komunalnymi. Kształt i układ regionów zapewni funkcjonowanie na obszarze każdego z nich instalacji spełniających kryteria dla regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK). Dodatkowym atutem województwa jest również planowana budowa instalacji do termicznego przekształcania odpadów, które zapewnią odzysk ciepła wytwarzanego w procesie spalania, efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Preferowaną metodą unieszkodliwiania odpadów w regionie szczecińskim i koszalińskim jest ich termiczne przekształcanie. Zaproponowany w Planie system gospodarki odpadami ma na celu wprowadzenie sprawnego i efektywnego zarządzania w zakresie gospodarki odpadami.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, prowadzi nabór wniosków na projekty w zakresie wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W naborze tym - o charakterze ciągłym - gminy mogą nadal składać wnioski o przyznanie dotacji. Przyjęto, że gmina może złożyć tylko jeden wniosek lub uczestniczyć we wspólnym projekcie złożonym przez wiele gmin, w tym związków i stowarzyszeń gmin. Projekty wyłonione w drodze naboru otrzymają dofinansowanie ze środków WFOŚiGW w wysokości maksymalnie do 75% kosztów kwalifikowanych projektu, jednak nie więcej niż kwota wynikająca z liczby mieszkańców gminy lub wielu gmin składających wspólny wniosek wg stanu na dzień 31.12.2010r. pomnożonej przez jeden złoty i zaokrąglonej w górę do pełnych tysięcy złotych. Ważne jest jednak by zapotrzebowanie na wypłatę na przyznane środki finansowe zostało złożone najpóźniej do 30 listopada 2012 roku.
Wymaganym elementem wniosku jest  syntetyczny opis planowanych działań, które mają  zawierać między innymi: podstawowe cele, efekt ekologiczny, efekt rzeczowy, plan finansowania projektu oraz harmonogram rzeczowo-finansowy.

Koszty kwalifikowane projektu (dofinansowane przez WFOŚiGW) obejmują: opracowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym wykonanie niezbędnych analiz i ekspertyz; opracowanie programów oraz prowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych; organizację spotkań z mieszkańcami; organizację szkoleń i seminariów oraz warsztatów edukacyjnych; zakup materiałów konferencyjnych oraz materiałów koniecznych do realizacji zajęć warsztatowych, seminaryjnych i innych; druk folderów, broszur, plakatów oraz czasopism i wkładek lub stron w czasopismach; opracowanie oraz druk materiałów edukacyjnych; wynajem sal dydaktycznych wraz z wyposażeniem; inne wydatki bezpośrednio związane z realizacją projektu, jeśli Beneficjent uargumentuje ich przeznaczenie. Od początku roku do obu biur WFOŚiGW w Szczecinie wpłynęło 11 wniosków na kwotę ponad 685 tys. zł.

Wszelkich Informacji na ten temat można zasięgnąć bezpośrednio w sekretariatach Biur WFOŚiGW w Szczecinie lub w Koszalinie:
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Biuro Szczecin, ul. Solskiego 3,   71-323 Szczecin 
lub  Biuro Koszalin, ul. Kościuszki 33, 75-415 Koszalin.
...