Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Stacja Morska w Międzyzdrojach

   

W dniu 13 czerwca 2012 roku w Międzyzdrojach oddano do użytku rozbudowaną i wyremontowaną Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego. Remont został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego za lata 2007 - 2013 w kwocie 279 888,00 zł oraz ze środków własnych Uczelni. Całość inwestycji to ponad 1,0 mln zł.
Budynek wraz z wieżą obserwacyjną mieszczący się przy ul. Gryfa Pomorskiego został przejęty przez Uniwersytet Szczeciński w sierpniu 2007. Wcześniej budynek należał do Straży Granicznej. Prace adaptacyjne związane z nową funkcją budynku trwały prawie dwa lata. Inicjatorem powstania Morskiej Stacji Badawczej był prof. dr hab. Stanisław Musielak - dyrektor Instytutu Nauk o Morzu wchodzącego w skład Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na uroczystym otwarciu, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach zostało podpisane porozumienie o współpracy między Miastem Międzyzdroje a Uniwersytetem Szczecińskim.
 
Gośćmi uroczystości byli:
 
Burmistrz Międzyzdrojów: Leszek Tomasz Dorosz
Starosta Powiatu Kamieńskiego: Beata Kiryluk
Burmistrz Miasta i Gminy Wolin: Pan Eugeniusz Jasiewicz
Rektor elekt Uniwersytetu Szczecińskiego: prof. Edward Włodarczyk
Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Szczecińskiego: prof. dr hab. Andrzej Witkowski
Dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego: dr inż. Ireneusz Lewicki
Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego Uniwersytetu Szczecińskiego: prof. dr hab. Ryszard Borówka
Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie: Andrzej Borowiec

W skład nowej Stacji Morskiej w Międzyzdrojach wchodzi 3-kondygnacyjny budynek oraz 16-metrowa wieża obserwacyjna. Pomieszczenia w budynku przeznaczone są na laboratoria, salę konferencyjną oraz miejsca noclegowe dla prowadzących badania pracowników naukowych. W jednostce Stacji Morskiej US prowadzone będą badania naukowe, przede wszystkim eksperymentalne, dotyczące monitoringu środowiska morskiej strefy brzegowej. Pracownicy naukowi będą się również zajmowali badaniami z zakresu meteorologii, klimatologii i fizyki atmosfery, oceanografii fizycznej, biologicznej, geologii i geomorfologii. Ważnym powodem uruchomienia Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego jest możliwość prowadzenia edukacji ekologicznej szczególnie w zakresie środowiska morskiego.

Działania edukacyjne skierowane będą zarówno do lokalnej społeczności, szkół, stowarzyszeń oraz turystów odwiedzających Międzyzdroje.

...