Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

„Tykające bomby ekologiczne” usunięte z terenu województwa zachodniopomorskiego

   

Zakończył się program zmierzający do usunięcia składowisk pochodzenia pestycedowego znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego. Urząd Marszałkowski przedstawił szczegóły likwidacji łącznie 20 mogilników na Pomorzu Zachodnim. Na ten cel Województwo Zachodniopomorskie uzyskało dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie oraz WFOŚiGW w Szczecinie. Prace mające na celu usunięcie mogilników przeprowadzone były w latach 2010 - 2011 przez firmy SEGI –AT Sp. z o.o., SAVA GmbH & Co. KG, Hydrogeotechnika Sp. z o.o. Łączny koszt usunięcia wszystkich obiektów wyniósł 1 133 254,02 zł.
Mogilniki to składowiska toksycznych odpadów, które są pozostałością po Państwowych Gospodarstwach Rolnych znajdujących się na terenie województwie zachodniopomorskim. Mogilniki były usytuowane na polach, w lasach oraz przy zbiornikach wodnych, bardzo często blisko gospodarstw domowych. I co ważne, mogilniki stanowią bardzo duże zagrożenie dla środowiska naszego rejonu.
 
W województwie zachodniopomorskim  znajdowało się 39 z 200 mogilników z terenu całego kraju.  W latach 2001-2002 Wojewoda Zachodniopomorski rozpoczął pierwszy etap likwidacji ‘tykających bomb ekologicznych’. Udało się wtedy usunąć 12 niebezpiecznych składowisk. Kolejny etap rozpoczął się 3 lata temu. Łącznie usunięto 10 tysięcy ton odpadów, z czego 6 tysięcy ton gruntu, 3 tysiące ton betonu oraz 1,2 tysiące ton przeterminowanych środków ochrony roślin.
W ramach umowy zrealizowane zostały następujące zadania: likwidacja odpadów przeterminowanych środków ochrony roślin, skażonego gruzu oraz gruntu z bezpośredniego sąsiedztwa komór. Transport odpadów pestycydowych, przekazanie odpadów do unieszkodliwienia w spalarni, transport skażonego gruntu i gruzu na składowisko odpadów niebezpiecznych, uzupełnienie wykopów czystym gruntem, niwelacja terenu. Zaprojektowanie i wykonanie sieci monitoringu lokalnego wód podziemnych, opracowanie raportu końcowego obejmującego sprawozdanie z wymaganych prac oraz sporządzenie projektu uzupełnienia rekultywacji.
 
Konferencja podsumowująca program odbyła się z udziałem Marszałka  Województwa Olgierda Geblewicza, Członka Zarządu Jana Krawczuka, Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie Jacka Chrzanowskiego oraz Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Mariusza Adamskiego.
 
...