Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

31 marca mija termin składania wniosków do programu grantowego Fundusz Naturalnej Energii, organizowanego przez GAZ-SYSTEM S.A.

   

II edycja programu grantowego na projekty ekologiczne uruchomiona przez GAZ-SYSTEM S.A. trwa na terenie woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego od 15 listopada 2011 r. Celem konkursu jest opracowanie autorskiego pomysłu na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego. II edycja konkursu skierowana jest przede wszystkim do gmin i szkół województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego. Celem konkursu jest dofinansowanie najlepszych pomysłów na ochronę środowiska naturalnego regionu. W każdym z województw zostanie nagrodzonych po pięć projektów, a na zwycięzców czeka łączna kwota 150 000 zł.
„Jednym z kierunków strategii GAZ-SYSTEM S.A. jest zarządzanie spółką z perspektywy zrównoważonego rozwoju. Oznacza to, że firma bierze odpowiedzialność za swoją działalność, ogranicza ingerencję w środowisko naturalne, aktywnie angażuje się w dialog społeczny oraz wspiera inicjatywy regionalne, w szczególności z zakresu ekologii. Jednym z realizowanych projektów ekologicznych jest konkurs grantowy Fundusz Naturalnej Energii, którego założeniem jest budowanie świadomości ekologicznej.” – powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. 
 
Patronami konkursu w województwie zachodniopomorskim są Fundacja Nasza Ziemia, Wojewoda Zachodniopomorski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
 
„W pierwszej edycji konkursu w Zachodniopomorskiem dzieci i młodzież wykazały się niebanalnymi pomysłami na ochronę środowiska w ich najbliższym otoczeniu. Dając im narzędzie w postaci grantu finansowego na realizację ich pomysłów pokazujemy, że warto się starać i dbać o środowisko” – mówi wojewoda zachodniopomorski, Marcin Zydorowicz.
 
„Działalność WFOŚiGW w Szczecinie polega na wspieraniu za pomocą odpowiednich narzędzi finansowych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, z uwzględnieniem polityki Państwa w tym zakresie, a także zadań wynikających z realizacji zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej. Na długiej liście inwestycji dofinansowywanych przez Fundusz od lat znajdują się projekty dotyczące edukacji ekologicznej, skierowane do szerokiego grona odbiorców z terenu województwa zachodniopomorskiego. Cieszę się, że świadomość ekologiczna Polaków rośnie a takie firmy jak GAZ-SYSTEM pomagają nam ją skutecznie budować. Bardzo nam miło, że po raz drugi możemy brać udział w tym projekcie – mówi Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Jacek Chrzanowski.
 
Więcej informacji o Funduszu Naturalnej Energii można znaleźć na stronie konkursu: www.gazsystemdlanatury.pl
Zapraszamy do udziału.
 
W ramach pierwszej edycji konkursu Fundusz Naturalnej Energii zorganizowanej w województwie zachodniopomorskim zgłoszono dwadzieścia trzy projekty, a pięć najlepszych pomysłów zostało nagrodzonych grantami finansowymi o łącznej wartości 50 000 złotych.
Wśród zwycięskich projektów znalazły się:

1. „Grupy patrolowe” – projekt zgłoszony przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowogardzie. Główną koncepcją projektu „Grupy patrolowe” było stworzenie 5 grup patrolowych złożonych z uczniów i opiekuna, które systematycznie kontrolowały tereny Puszczy Goleniowskiej. Każdy patrol miał do wykonania zadanie, wynikające ze specyficznych możliwości danego obszaru, dzięki czemu uczniowie zdobywali wiedzę przyrodniczą i ekologiczną.
2. „Wyleczmy kasztanowce” – projekt zgłoszony przez Zespół Szkół w Lubianie. Jego założeniem jest cykliczna opieka nad kasztanowcami i ich ochrona przed szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmował działania związane z przekazaniem informacji edukacyjnych. Drugą częścią projektu były działania praktyczne związane z ochroną kasztanowców.
3. „Ścieżka dydaktyczna” – projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową w Czaplinku. Jego ideą jest edukacja przyrodnicza opierająca się na podnoszeniu świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu stworzona została ścieżka dydaktyczna w parku zieleni wokół szkoły, która jest uzupełnieniem lekcji przyrody.
4. „Świat czeka na eko-człowieka” – projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Gostomi. Realizacja projektu podnosi świadomość ekologiczną dzieci, rodziców i mieszkańców wsi Gostomia oraz wyrabia nawyk segregacji odpadów poprzez m. in., zbiórkę makulatury, baterii i plastikowych nakrętek.
5. „Żyj energicznie, lecz ekonomicznie” – projekt zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 2 im. prof. dr W. Szafera w Wapnicy. Podczas realizacji projektu powstała strona internetowa www.sp2wapnica.pl, na której zamieszczano aktualne informacje o kolejnych działaniach i stanie realizacji projektu oraz przeprowadzono szereg akcji o charakterze ekologicznym.
Raport z realizacji projektów wraz z materiałem zdjęciowym znajduje się na: http://www.gazsystemdlanatury.pl/sprawozdanie/index.php

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest spółką Skarbu Państwa, firmą strategiczną dla polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kluczowym zadaniem spółki jest transport gazu ziemnego systemem przesyłowym na terenie całego kraju oraz rozbudowa sieci gazociągów. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 15 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2000 osób. GAZ-SYSTEM S.A. jest również właścicielem spółki Polskie LNG S.A., która została powołana do budowy terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Do 2014 r. GAZ-SYSTEM S.A. wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce. Wiosną 2011 roku została ukończona budowa Tłoczni Gazu w Goleniowie, we wrześniu 2011 roku został oddany do użytkowania gazociąg Włocławek – Gdynia, zmodernizowana Tłocznia Gazu w Jarosławiu oraz gazociąg Polska – Czechy. W 2011 roku zostaną także rozbudowane gazociągu na Dolnym Śląsku oraz zwiększona przepustowość punktu Lasów na granicy polsko – niemieckiej z 0,9 mld m sześc. do 1,5 mld m sześc. Wiele z realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. projektów strategicznych uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na łączną kwotę ok. 1,7 mld złotych. Spółka jest beneficjentem następujących programów unijnych: EEPR (European Energy Programme for Recovery), TEN-E (Trans-European Networks – Energy), Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość programu inwestycyjnego do 2014 roku szacowana jest na 8 mld złotych.
 

Kontakt:
Małgorzata Polkowska
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM S.A.
tel. 22 220 17 55, 691 911 217, e-mail: pr@gaz-system.pl
 
Agnieszka Muchla
Rzecznik Prasowy Wojewody Zachodniopomorskiego
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki
tel. 91 43 03 589, e-mail: amuchla@szczecin.uw.gov.pl
 
Monika Bochenko
Rzecznik Prasowy
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
tel. 91 486 15 56 wew. 129, 662 081 181 e-mail: monika.bochenko@wfos.szczecin.pl
 
Sławomir Brzózek
Wiceprezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia
Fundacja Nasza Ziemia
tel. 22 622 98 68, e-mail: slawek@naszaziemia.pl
 
...