Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Czyste środowisko wodne – czyli ważny dzień dla ratownictwa w regionie

   

Utworzenie na terenie województwa zachodniopomorskiego 10 mobilnych Grup Interwencyjnych odpowiedzialnych za prowadzenie monitoringu czystości środowiska wodnego na terenie województwa zachodniopomorskiego, współpraca ze służbami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska oraz ograniczenie skutków powodzi i innych katastrof na wodach to najważniejsze założenia projektu „Czyste środowisko wodne Województwa Zachodniopomorskiego”.

 

 

Koszt całkowity projekty to 270 tys. zł z czego dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyniosła 100  tys. zł. Zadanie realizowane będzie przez  zachodniopomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe na podstawie umowy podpisanej 7 października br.. Umowę podpisali Prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski oraz Prezes WOPR  Tomasz Zalewski w obecności  Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego, Wojewody Zachodniopomorskiego  Marcina Zydorowicza oraz Marszałka Marka Hoka. W opinii uczestników spotkania zaangażowanie WOPR-u w działania monitorujące stan środowiska naturalnego przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa na zachodniopomorskich akwenach.
Projekt opiera się na aktywnej działalności dziesięciu trzyosobowych Grup Interwencyjnych (GI). W skład każdej GI wchodzić będą trzej ratownicy wodni posiadający dodatkowo uprawnienia płetwonurka i sternika. Działanie Grupy Interwencyjnej polegać będzie na monitorowaniu zbiorników wodnych i dbałości o bezpieczeństwo nad wodą. Działaniom towarzyszyć będzie monitorowanie czystości środowiska, diagnozowanie i dokumentowanie potencjalnych i spostrzeżonych zagrożeń środowiska wodnego oraz niezwłoczne zgłaszanie tych spostrzeżeń właściwym służbom. By skutecznie prowadzić te działania potrzeba jednaj sprzętu, które dzięki środkom z WFOŚiGW w Szczecinie będzie można kupić. To 3 cyfrowe przekaźniki łączności cyfrowej na terenie Odry i Międzyodrza, które będą umożliwiały kontakt podczas prowadzonego monitoringu oraz ułatwią porozumiewanie się służb podczas działań na wypadek powodzi lub innych nadzwyczajnych zagrożeń. Ze środków Funduszu będzie można też kupić paliwo do łodzi a także wyposażyć 30 ratowników w kamizelki  i radiotelefony.
 

...