Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Pół miliona złotych na walkę z kłusownikami

   

Państwowe Straże - Rybacka oraz Łowiecka otrzymały za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie 513 tysięcy na zakup nowego sprzętu. Będą to min. nowy samochód terenowy i łodzie patrolowe. Współpraca wojewody zachodniopomorskiego Marcina Zydorowcza i prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Jacka Chrzanowskiego w zakresie ochrony przyrody, doprowadziła do podpisania umowy między obiema instytucjami. W ramach rezerwy celowej budżetu państwa, przekazano środki na zadanie pod nazwą: „Doposażenie administracji wojewody zachodniopomorskiego w środki transportu wspierające realizację zadań z zakresu ochrony środowiska naturalnego i jego zasobów.”
W ramach tej umowy Fundusz przekaże Wojewodzie 513 tysięcy złotych. Za te pieniądze kupiony zostanie min. samochód patrolowy z napędem 4x4, 3 łodzie patrolowe oraz 2 kamery cyfrowe z możliwością rejestracji obrazu w trybie nocnym. Środków z dofinansowania wystarczy także na zakup 7 noktowizorów, 8 lornetek oraz 3 urządzeń GPS umożliwiających lokalizację chipów.
Lepsze wyposażenie w sprzęt oznaczać będzie wzrost sprawności działania służb zwalczających kłusownictwo. Nowy samochód pozwoli na zwiększenie ilości i jakość kontroli podejmowanych w terenie, dzięki czemu zmniejszy się ilość szkód w środowisku przyrodniczym. Przypomnijmy, zadania realizowane przez Państwową Straż Łowiecką wynikają bezpośrednio z zapisów Ustawy Prawo Łowieckie i w odniesieniu do tego organu Wojewoda Zachodniopomorski zawnioskował o dofinansowanie zakupu samochodu patrolowego, jednej łodzi patrolowej z 4 suwowym silnikiem motorowym oraz sprzętu obserwacyjnego. Straż ta każdego roku, w oparciu o 3 posterunki realizuje ponad 360 patroli. Skutek? To nawet 70 postępowań karnych przed sądem.
 
W zakresie działalności Państwowej Straży Rybackiej wniosek dotyczy zakupu dwóch łodzi patrolowych również wyposażonych w silniki motorowe oraz sprzętu obserwacyjnego. Działania straży podejmowane przez posterunki w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku przekładają się na ok. 700 kontroli rocznie, podejmowanych zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym.
Z uwagi na znaczny obszar terytorialny posejmowych działań patrolowo-interwencyjnych niezbędna jest wymiana zużytego sprzętu celem sprawniejszej i efektywniejszej działalności. Straże podjęły już działania związane z przeprowadzeniem przetargu na zakup sprzętu, który pozwoli na sprawniejsze zapobieganie i zwalczenie kłusownictwa i szkodnictwa łowieckiego.
 
 
...