Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Nowoczesne warunki rehabilitacji w przychodni WOMP

   

Przedwojenne skrzydło Przychodni Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ulicy Kopernika 18 w Szczecinie przeszło kompleksową termomodernizację. Dzięki niej pacjenci mogą wracać do zdrowia w lepszych warunkach, a obiekt jest bardziej przyjazny środowisku. Dotację na trzeci etap prac – niemal 1,2 mln zł – przekazał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie


Trzeci etap to oddanie do użytku wyremontowanego przedwojennego skrzydła przychodni od strony ulicy Kopernika. Większość z czterech pięter przestrzeni została przeznaczona na potrzeby Przychodni Rehabilitacji. W ramach Przychodni nr 2 przeniesione zostały tu: Poradnie: Ginekologiczna, Urologiczna oraz Uzależnień, które do tej pory funkcjonowały w budynku przy ul. 3 Maja.

Na parterze wyremontowanej części budynku znalazły miejsce sale kinezyterapii, w tym sala kinezyterapii dla dzieci i zmodernizowane szatnie dla pacjentów. Pierwsze piętro to gabinety lekarskie Poradni Rehabilitacji i Oddziału Dziennego Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, fizykoterapia ze stanowiskami do elektrolecznictwa, magnoterapii, laseroterapii i ultradźwięków. Są tu też szatnie dla personelu, pokój socjalny i sala konferencyjna. Drugie piętro to sala kinezyterapii i gabinety masażu oraz szatnie dla pacjentów.

Już na etapie projektu nowego skrzydła budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Również w oddanej teraz części znalazły się m. in.:
- toalety dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych;
- gabinety umiejscowione w taki sposób, aby pacjent miał zapewnione wykonanie kilku różnych zabiegów w jednym miejscu;
- windy z zapowiedziami głosowymi;
- więcej miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

W ramach termomodernizacji udało się między innymi wyremontować dach i wykonać prace, takie jak wymiana okien, docieplenie ścian, docieplenie dachu, wymiana instalacji sanitarnych, docieplenie podłóg na gruncie oraz ścian zewnętrznych w gruncie wraz z wykonaniem izolacji wodnej.

Efektem ekologicznym inwestycji jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o niemal 100 ton rocznie i zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną o ponad 1450 GJ w skali roku. Efekt rzeczowy to docieplenie dachu i stropodachu (653,43 mkw.), ścian (987 mkw.), wymiana stolarki drzwiowej wewnęrznej (8,47 mkw.), wymiana okien (270,02 mkw.), montaż wentylacji z odzyskiem ciepła oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania.

Całkowity koszt inwestycji to niemal 10,5 mln zł, w tym 1,18 – dofinansowanie z WFOŚiGW w Szczecinie.

Tekst: WOMP/WFOŚiGW w Szczecinie
Fot: WOMP.


...