Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

O ochronie środowiska w Zalesiu i Manowie

   

Coroczne spotkania, zorganizowane już po raz siódmy przez WFOŚiGW w Szczecinie, to okazja do przedstawienia beneficjentom możliwości finansowania projektów ekologicznych – zarówno ze środków Funduszu, jak i pochodzących z Unii Europejskiej. W konferencjach w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu i Ośrodku Edukacji Ekologicznej Polskiego Związku Łowieckiego w Manowie wzięło udział ponad 200 osób
 
Wśród nich między innymi burmistrzowie i wójtowie, przedstawiciele nadleśnictw, naukowcy i przedsiębiorcy. Poznali między innymi zasady Programu pożyczek dla osób fizycznych na inwestycje z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby, który pozwala finansować inwestycje w odnawialne źródła energii, termomodernizację czy usuwanie azbestu, a także zakup pojazdów elektrycznych. Alokacja na 2017 rok to aż 10 milionów złotych. – To najlepszy program pożyczek w kraju – mówił podczas spotkania Jacek Chrzanowski – Prezes Zarządu Funduszu.
 
Osoby zainteresowane środkami na inwestycje ekologiczne mogły również poznać zasady uzyskania dofinansowania na usuwanie barszczu Sosnowskiego. Zaprezentowano też dobre praktyki, dotyczące edukacji ekologicznej – m.in. projekty tworzenia ścieżek dydaktycznych czy przygotowywania akcji edukacyjnych. Uczestnicy mogli też wsiąść za kierownicę elektrycznego auta; sprawdzić, jak działa stacja ładowania samochodów na prąd czy naładować telefon przy pomocy energii słonecznej.
 
Ważnym punktem spotkań było wręczenie statuetek beneficjentom, którzy wyjątkowo aktywnie realizują ekologiczne inwestycje i wspierają ochronę środowiska. Wśród wyróżnionych podczas spotkania w Zalesiu są Gminy: Miasto Szczecin, Miasto Goleniów, Miasto Świnoujście, Police, Osina, Dobra Szczecińska, Dobra Nowogardzka, Dziwnów, Drawno, Stepnica; Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Płonia, Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Celowy Związek Gmin R-XXI, Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, Nadleśnictwo Kliniska, Polska Fundacja Ekologiczna, Fundacja Impuls, Stowarzyszenie Zwierzęcy Telefon Zaufania, Kurier Szczeciński, Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego.

Podczas spotkania w Manowie okolicznościowe statuetki w dowód uznania za skuteczne działania na rzecz ochrony środowiska trafiły do beneficjentów: Gmina Miasto Kołobrzeg, Gmina Polanów, Gmina Miasto Szczecinek, Gmina Karlino, Gmina Darłowo, Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Koszalinie, Zakład Energetyki Cieplnej w Wałczu Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Szczecinku, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Kołobrzegu, Regionalne Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. w Białogardzie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Koszalinie, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Lipiu, Redaktor Iwona Kilczewska z Radia Koszalin, Ośrodek Edukacji Ekologicznej Polskiego Związku Łowieckiego w Manowie, Liga Ochrony Przyrody Zarząd Okręgowy w Koszalinie, Związek Miast i Gmin Pojezierza Drawskiego oraz Miejska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. w Szczecinku.

Prezentacje:
01. Radosław Mackiewicz-Możliwości dofinansowania EE i OP
02. Kinga Jacewicz-Finansowanie inwestycji ze środków RPO WZ
03. Patrycja Rogalska-Linie pożyczkowe na dofinansowanie inwestycji dla osób fizycznych
04. Andrzej Grzana-Efekty działania systemu EE i OP
05. Krzysztof Zamożny-Garo Polska
06. Michał Juszczyński-BMW
07. Krzysztof Małek-Smartta-Zielona ładowarka
08. Jacek Chrzanowski-Możliwości finansowania inwestycji proekologicznych w 2017 roku
 

Fotorelacja - spotkanie dla beneficjentów w TOEE w Zalesiu. Fot. Konrad Czarnecki


Fotorelacja - spotkanie dla beneficjentów w OEE PZŁ w Manowie. Fot. Marcin Pawlak


 
...