Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Mogilniki – podpisano list intencyjny

   

Na terenie województwa zachodniopomorskiego znajduje się 25 mogilników, czyli miejsc, w których składowane są przeterminowane środki ochrony roślin. Są to substancje, które w znaczący sposób zagrażają środowisku naturalnemu.
Zgodnie z zapisami „Krajowego planu gospodarki odpadami 2010” mogilniki, w których począwszy od lat 60-tych deponowano przeterminowane środki ochrony roślin powinny zostać zlikwidowane do końca 2010 r. W związku z tym na spotkaniu 2-go kwietnia br. został podpisany list intencyjny w sprawie usunięcia mogilników, który został zawarty pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim reprezentowanym przez Jana Krawczuka Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego a Jackiem Chrzanowskim Prezesem WFOŚiGW w Szczecinie, Adamem Poniewskim Dyrektorem ANR Oddziału terenowego w Szczecinie i przedstawicielami zainteresowanych gmin.

 

W spotkaniu wzięli udział: Jan Krawczuk - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Mariusz Adamski – Zastępca Dyrektora Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Sebastian Kaczmarek – Kierownik Zespołu Obsługi Wniosków i Umów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Dawid Brzozowski – Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele gmin na terenie których znajdują się mogilniki.

W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące główne zadania:

  • likwidacja odpadów przeterminowanych środków ochrony roślin.
  • likwidacja skażonego gruzu (konstrukcja mogilnika).
  • likwidacja gruntu z bezpośredniego sąsiedztwa komór.
  • transport odpadów pestycydowych.
  • przekazanie odpadów do unieszkodliwienia w spalarni.
  • transport skażonego gruntu i gruzu na składowisko odpadów niebezpiecznych.
  • przekazanie skażonego gruntu i gruzu do unieszkodliwienia.
  • uzupełnienie wykopów czystym gruntem, niwelacja terenu.
  • opracowanie raportu końcowego obejmującego: sprawozdanie z wymaganych prac oraz sporządzenie projektu uzupełnienia rekultywacji.

Planuje się, że przedsięwzięcie zostanie sfinansowane w 90% ze środków NFOŚiGW oraz w 10% ze środków WFOŚiGW. W przypadku przekroczenia kosztów, które są przewidziane na usuniecie mogilników, WFOŚiGW deklaruje dodatkowe wsparcie finansowe.

Zgodnie z „Wytycznymi określającymi sposób prowadzenia działań polegających na likwidacji, mogilnikow i rekultywacji terenów zdegradowanych składowaniem przeterminowanych środków ochrony roślin” przedstawionymi przez Ministerstwo Środowiska, likwidacja mogilników w naszym województwie zostanie przeprowadzona w 2 etapach, z uwagi na dużą ilość tj. 25 obiektów.
 

...