Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Samorządowcy z Ukrainy z wizytą w WFOŚiGW w Szczecinie

   

12-osobowa grupa samorządowców z obwodów: Lwowskiego i Dniepropietrowskiego z Ukrainy w poniedziałek (07.09.2015r.) gościła z wizytą w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Szczegółowe informacje o programach realizowanych przez Fundusz przedstawili: Jacek Chrzanowski – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie oraz Sebastian Kaczmarek – Dyrektor ds. Środków Krajowych
Goście z Ukrainy mogli poznać zasady działalności Funduszu, a także szczegóły na temat projektów, realizowanych przez WFOŚiGW. – Finansujemy między innymi budowę farm wiatrowych, biogazowni, rekultywację jezior, edukację ekologiczną czy restytucję gatunków wymierających, jak konik polski czy cietrzew – mówił Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Prezes Jacek Chrzanowski, przybliżając samorządowcom z Ukrainy działalność Funduszu zaznaczył, że jednym z priorytetów jest gospodarka wodno-ściekowa. – Dzięki działaniom Funduszu, Pomorze Zachodnie jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem dostępności sieci kanalizacyjnej. Wskaźnik wynosi 80%. Pozostałe 20% to tereny wiejskie, gdzie przygotowywane są projekty inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową.

Prezes Zarządu WFOŚiGW zwrócił też uwagę, że w naszym regionie istnieją bardzo dobre warunki do rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. – Pomorze Zachodnie produkuje 30% zielonej energii w Polsce. Jest to możliwe m. in. dzięki farmom wiatrowym, biogazowniom czy instalacjom, wykorzystującym biomasę pochodzenia rolniczego i leśnego.

O dużym zainteresowaniu montażem instalacji OZE - w ramach Programu Prosument - mówił także Sebastian Kaczmarek – Dyrektor ds. Środków Krajowych. – Liczba wniosków o wsparcie w ramach programu Prosument w województwie zachodniopomorskim odpowiada sumie wniosków w pozostałych województwach. Warto przypomnieć, że od stycznia do końca lipca do WFOŚiGW w Szczecinie wpłynęło 500 wniosków o dofinansowanie w ramach programu Prosument.

Wśród pytań, zadawanych przez samorządowców zza naszej wschodniej granicy były między innymi pytania o tryb podejmowania decyzji dotyczących ochrony powietrza, sposób finansowania działalności Funduszu czy usuwanie barszczu Sosnowskiego.
 
W ramach pobytu w naszym regionie delegacja z Ukrainy odwiedzi także między innymi Świnoujście, Wolin, powstającą w Szczecinie spalarnię odpadów, a także składowisko odpadów w Leśnie Górnym.

...