Zalogowany jako: Gość     Strona WFOŚ
Panel logowania
Użytkownik:
Hasło:


Zapomniałem hasła
...

Ścieżka do najstarszych dębów w Polsce otwarta

   

Dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie - można  łatwo trafić do najstarszych dębów w Polsce. W dniu 19.08.2015r. Jerzy Sarnowski - Zastępca Prezesa WFOŚiGW oraz Jan Sachs - Dyrektor ds. Środków Krajowych Biura w Koszalinie, dokonali uroczystego otwarcia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej prowadzącej do pomników przyrody w gminie Ustronie Morskie

Najstarsze dęby w Polsce rosną we wsi Rusowo, na terenie gminy Ustronie Morskie. Do drzew prowadzi błękitny szlak turystyczny. Do tej pory dotarcie do tych pomników przyrody było utrudnione. Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Szczecinie, funkcjonuje tam ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. W ramach projektu ustawiono tablice informacyjne, drogowskazy, leśne łamigłówki oraz wiaty przystankowe.

W wyniku badań dendrologicznych przeprowadzonych w 2000 roku ustalono, że wysoki na 30 metrów dąb „Bolesław” ma 800 lat. Jego obwód mierzony na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm, a średnica jego korony ma 18 m. Znajdujący się nieopodal dąb „Warcisław” ma 640 lat. Jest wysoki na 37 m, a w obwodzie mierzy 720 cm.
 
Bolesławowi nadano imię dokładnie w dniu 19 sierpnia 2000 r. dla uczczenia króla Bolesława Chrobrego i jego historycznej zasługi w dziele utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu.

 

...